Obsah stránky:
"Alergie a její projevy jsou výsledkem genetických mechanismů a působení prostředí"
Prof. MUDr. Václav Špičák, CSc.
Alergická reakce = alergický zánět. V současné době je popsáno cca 113 genů s vlivem na alergii. Přičemž riziko alergického onemocnění začíná již v 17. - 18. týdnu těhotenství (v té době startují první alergické protilátky). Kouření matky a vliv pasivního kouření má na možnost vzniku alergie u dítěte výrazný vliv! Z celkového počtu astmatiků je jich 25 - 50% kuřáků, přitom léčebný efekt je u kuřáků nižší než u nekuřáků.
Od roku 2006 je nová koncepce v klasifikaci léčby astmatu. Bližší informace lze získat na internetových adresách:
Pro astmatický záchvat je typická dušnost po námaze. Astmatik dobře zvládne vlastní fyzickou zátěž, ale ve chvíli, kdy by měl být již v klidu, objeví se usilovný kašel a stav, kdy nemůže dotyčný tzv. popadnout dech.
Atopie je schopnost organismu tvořit atypické IgE protilátky
Informace byly získany v rámci odborných vzdělávacích seminářů o alergii (2007-2009). admin
- brožovaná publikace z edice určené pacientům. Vydal Nadační fond na pomoc dětem , Litomyšl 2005. Autor: MUDr. Jiří Novák, počet stran 24
- leták -skládačka, vydal SZÚ v roce 2000, Autor: MUDr. Ariana Lajčíková, CSc..
- barevná skládačka, vydal ČIPA a GlaxoSmithKline, 2002
- leták-skládačka, vydal SZÚ, 2002, Autor: MUDr. Markéta Chlupáčová
- brožovanou publikaci vydal Institut pro alergii, přeloženo z francouzského originálu, počet stran 20
- akreditovaný program MŠMT určený pedagogickým pracovníkům všech stupňů vzdělávání, autoři programu jsou členy České iniciativy pro astma (ČIPA): MUDr. Jarmila Richterová, MUDr. Jan Richter, ve spolupráci s PaedDr. Lenkou Kubrichtovou. Realizace programu probíhá od roku 2009.
- program si klade za cíl zvýšit odbornou kvalifikaci pedagogů a dalších pracovníků ve školství v problematice alergií a astmatického onemocnění, se kterým se v praxi u dětí setkávají. Vzhledem k velkému procentu dětí s alergickým onemocněním ve škole mohou nastat situace, které je potřeba řešit. Program proto nabízí metodické postupy, jak rozpoznat rizikové situace, jak jim možno předcházet a zejména jak s enaučit řešit situace, které mohou být pro dítě život ohrožující.
- metodická příručka seznamuje s nejčastějšími druhy alergických onemocnění ve vztahu ke školnímu prostředí a režimu školy. V příručce naleznete konkrétní praktické doporučení pro školu, jaká opatření je možné vytvořit, aby se zamezilo zhoršování stavu a případnému akutnímu vzplanutí alergického onemocnění, které by mohlo vést až k anafylaktické reakci. Součástí metodiky je také seznámení se s první pomoci při závažné alergické reakci doplněný fotografiemi s návodem na použití pohotovostního balíčku a léků v něm obsažených. Každý rodič alergického dítěte by měl mít od lékaře k dispozici písemný plán pro zvládání různých situací, ten by však měl být poskytnut i učiteli. Úlohou školy je vědět, kolik a jaké alergické děti jsou ve škole (obvykle je to 10-15% dětí), všímat si podeřelých projevů u dětí (např. během tělesné výchovy se může projevit nápadná dušnost) a aktivně uzpůsobovat prostředí alergickým dětem.
Náhled metodiky:
Ke stažení:
Od roku 2009 probíhaly v jednotlivých krajích ČR ve spolupráci s odbory školství krajských úřadů vzdělávací semináře. Edukační a vzdělávací aktivity jsou k dispozici na adrese www.cipa.cz
V Pardubickém kraji získalo metodiku programu "7A" bezmála 40 pedagogů z převážně mateřských škol. Prezenční listinu ze vzdělávacího semináře, který proběhl v Pardubicích dne 10. listopadu 2009 naleznete zde.
Jak žít s alergií
- prezentace z přednášky MUDr. Jany Daňkové o výskytu nejčastějších alergenů v prostředí, palergie u dětí, projevy alergických reakcí a jejich prevence.
Pylové zpravodajství - aktuální informace na www.pylovasluzba.cz
Poradna pro alergiky - specializovaný portál určený lidem, které trápí alergie, astma a atopický ekzém
http://www.proalergiky.cz/poradna
Test kontroly astmatu
datum: | 06.05.2022 |
sekce: | Kontakt |
článek: | Hlavní |