Obsah této stránky:
Vyhlášení výběrového řízení k zařazení do sítě škol podporujících zdraví pro mateřské školy a školy povinného vzdělávání:
Ředitel Státního zdravotní ústavu v Praze, garant evropského projektu Škola podporující zdraví v ČR, otevírá dnem 1. ledna 2000 průběžné výběrové řízení k zařazení školy do národní sítě škol podporujících zdraví v ČR (Zdravá ZŠ a Zdravá MŠ).
Základní podmínkou pro přijetí školy do výběrového řízení je její písemně vypracovaná čtyřletá koncepce školy podporující zdraví, kterou ředitel/ka školy zašle s přihláškou a případně dalšími dokumenty na níže uvedenou adresu. Přihlášku s koncepcí a dalšími dokumenty zašle škola k výběrovému řízení v termínu, který si sama zvolí.
O dohodách mezi školou a SZÚ k projektu ŠPZ:
Základní informace o programu Škola podporující zdraví najdete v následujících příručkách, které byly za tímto účelem vytvořeny:
Publikace vydalo:
MŠMT ČR školám předškolního a povinného stupně vzdělávání doporučuje realizaci programu ŠPZ (pro MŠ č.j. 17147/95-24, pro ZŠ č.j. 24 028/98-22).
Postup je společný pro školy základní (+ další povinného vzdělávání) a školy mateřské – přihlásit do programu se mohou také školy střední – doporučená metodika je jako pro ZŠ.
Škola, která projeví zájem o vstup do sítě, projde určitým procesem přípravy. Příprava spočívá v dosažení komunikace, spolupráce a dohody mezi co nejvíce lidmi ve škole jako předpokladu pro týmovou práci, kterou naplňování programu ŠPZ vyžaduje ze sobě vlastní podstaty.
1. Iniciativa a studium příruček k programu ŠPZ
Základní kádr školy (nejenom vedení) se seznámí s filozofií a metodikou programu Škola podporující zdraví, která je obsažena ve dvou základních rukovětích: (M. Havlínová, E. Vencálková, (eds.), J. Havlová, I. Lacinová, N. Petrasová, H. Sedláčková, Z. Syslová, L. Šprachtová a kol.: Kurikulum podpory zdraví v mateřské škole, Praha, Portál 2006 (aktualizovaný dotisk) a M. Havlínová, P. Kopřiva, I. Mayer, Z. Vildová a kol.: Program podpory zdraví ve škole, Praha, Portál 1998 (aktualizovaný dotisk vyjde 2. pol. 2006)), a využije i dalších dostupných doplňkových publikací.
2. Rozšiřování okruhu informovaných, čtení, dílny, diskuse, kontakty v síti ŠPZ
Ti, kteří se seznámili s programem Škola podporující zdraví, informují o něm další lidi ve škole, aby rozšířili okruh obeznámených pro budoucí debatu. Ředitel, pedagogický sbor, zaměstnanci, rodiče, starší žáci, případně i partneři školy se scházejí, poskytují si informace a vedou diskuse o programu, jeho filozofii a metodice, vyměňují si názory, uvažují o potřebách a možnostech školy z hlediska programu. V případě nejasností hledají zdroje hlubších informací (literatura, přednášky, kurzy, konzultace).
3. Společné rozhodnutí o přijetí programu ŠPZ
Po této době studia a diskusí se ujasní, zda se lidé ve škole identifikují s programem ŠPZ a zda si ho přejí realizovat. To je situace, kdy se již mohou rozhodnout, zda se chtějí přihlásit a začít si připravovat svůj školní projekt.
V této fázi je důležité, aby došlo ve škole k otevřenému jednání za účasti většiny výše zmíněných aktérů školy, aby bylo velmi určitým způsobem zřejmé, že jde o rozhodování a aby rozhodnutí, které účastníci přijmou, bylo výrazem skutečně jejich vůle (ano nebo ne). Může se ukázat, že k přijetí účasti školy v programu by vůle a zájem byly, ale že účastníci mají nejasnosti nebo i pochybnosti. Potom to znamená, že předchozí kroky přípravy nebyly dostatečně dlouhé a důkladné, že předpoklady ještě nedozrály a že je třeba v přípravě pokračovat a její kvalitu zlepšit.
4. Využití možnosti podat předběžnou přihlášku garantovi
Jestliže se lidé ve škole rozhodli pro program Škola podporující zdraví, mají možnost školu předběžně ohlásit svůj zájem o přijetí do sítě ŠPZ garantovi projektu Zdravá škola, Státnímu zdravotnímu ústavu. Učiní tak formou tzv. předběžné přihlášky.
Škola deklaruje svůj zájem dopisem, který bude v rozsahu cca 1-2 stran (na jednom listu A4) obsahovat:
Předběžnou přihláškou si škola vytvoří možnost kontaktu s koordinačním pracovištěm garanta programu Škola podporující zdraví.
Předběžná přihláška bude úředně zaregistrována, pokud ji škola zašle v doporučené zásilce na adresu přesně dle vzoru:
Národní koordinátorka programu Škola podporující zdraví
Centrum zdraví a životních podmínek, Státní zdravotní ústav
Šrobárova 48, 100 42 Praha 10
5. Volba postupu ke zpracování školního projektu v týmech
Rozhodnutím o záměru účastnit se programu Škola podporující zdraví a případnou předběžnou přihláškou k zařazení do sítě ŠPZ, vstupuje škola do fáze tvorby svého vlastního školního programu. Zvolí si postup, podle něhož si bude připravovat projekt, přičemž může buď využít nabídky Státního zdravotního ústavu na absolvování výcviku k přípravě projektu nebo si vystačit s popisem metodiky tvorby projektu, jak ji poskytuje rukověť Program podpory zdraví ve škole (III.část) a příručka Naše MŠ na cestě ke zdraví (1997).
6. Rozvinutí týmové práce ve škole na projektu
Podle zvoleného postupu začne konat přípravné práce k vypracování projektu pro realizaci svého programu školy podporující zdraví.
Nejdůležitějším krokem tvorby programu je analýza výchozí situace ve škole z hlediska naplňování principů a zásad programu ŠPZ. Z výsledků analýzy se snáze odvíjejí realizovatelné, řiditelné a zhodnotitelné cíle (koncepce školy podporující zdraví nebo podle staršího označení rámcový projekt) a z takto stanovených cílů přiměřené prostředky a činnosti (prováděcí plán).
Proběhla-li přípravná fáze ve škole dostatečně dlouho a kvalitně, to znamená, že bylo dosaženo spolupráce a dohody, ukáže se to na pracích spojených s analýzou stavu školy z hlediska podpory zdraví. Analýza musí být výsledkem týmové práce, aby byla co nejblíže realitě, jinak je bezcenná a nestane se dobrým nástrojem k dalším krokům, jejichž správnost a užitečnost je pak rovněž ohrožena.
7. Písemný produkt týmového zpracování projektu
Písemné zpracování školního projektu pro realizaci programu podpory zdraví je kvalitativně novým stupněm v rozvoji školy. Bude-li se mu škola věnovat, podaří se jí tím vytvořit kvalitního pomocníka, který bude plnit nejméně tři funkce najednou:
Škola má především možnost využít rukovětí program podpory zdraví ve škole, pro vlastní práci tím, že si vypracuje program podpory zdraví pro svoje podmínky a potřeby. Kromě toho program poskytuje škole i obecnější metodiku, kterou může aplikovat i na podobné účely pedagogické a manažerské (např. pro vypracování jiného projektu školy).
Otevře se jí možnost být v přímém kontaktu s garantem a odborným centrem projektu Škola podporující zdraví v ČR, který zabezpečuje jednak kontakt s evropskou sítí škol podporujících zdraví, jednak zpracovává materiály a organizuje vzdělávací aktivity (semináře, dílny, letní školy) v zájmu rozvoje škol v síti.
Získá možnost být v kontaktu se školami téže orientace a vyměňovat si s nimi zkušenosti.
Vypracovaný projekt vytváří předpoklad, aby se škola mohla dílčími projekty ucházet o poskytnutí finančních prostředků z nejrůznějších existujících zdrojů.
Školy zařazené do sítě Škol podporujících zdraví (ŠPZ) v ČR mají vypracovánu dlouhodobou koncepci rozvoje své školy.
Jejím cílem je vytvořit školu, která respektuje a podporuje zdraví všech lidí ve škole (dětí, učitelů, rodičů), podporuje zdraví lidí ve všech jeho složkách (tělesné, duševní, sociální a duchovní) a v rovnováze s prostředím přírodním a společenským.
Koncepce rozvoje školy, která je založena na programu podpory zdraví, ovlivňuje ducha celé školy, podporuje aktivní spolupráci mezi dětmi, učiteli a rodiči, vede k vytváření vhodné atmosféry a podmínek pro veškerou výuku a učení, vede děti ke zdravému způsobu života a k odpovědnosti za své zdraví. Zlepšuje vztahy mezi školou, společenstvím obce a jejími strategickými partnery. Program podpory zdraví se tak stává uceleným prostředkem primární prevence rizik ohrožujících zdraví, od rizik zdravotních až po rizika sociálně patologická.
Jedná se o dlouhodobý proces, jehož vývoj je dán různými podmínkami každé školy. Z tohoto důvodu si škola vytváří písemnou verzi dlouhodobé koncepce rozvoje podpory zdraví (projekt podpory zdraví), protože pak může vyhodnocovat to, co se podařilo změnit a v jaké kvalitě.
Cesta jak toho společně ve škole dosáhnete:
1. Představení školy (kdo projekt předkládá a proč jej vytvořil)
2. Analýza školy z hlediska zásad Programu podpory zdraví ve škole ( výchozí stav jak jsme na tom z hlediska podpory zdraví)
3. Rámcová koncepce podpory zdraví (představa cílů a prostředků, čeho a jak chceme dosáhnout)
4. Prováděcí plán (konkrétní opatření pro určitý rok, čím, kdo a jak přispěje k naplnění cílů podpory zdraví v naší škole)
5. Posouzení projektu
Organizační vazby mezi evropským a národními programy Škola podporující zdraví naleznete v následujícím souboru:
datum: | 06.05.2022 |
sekce: | Kontakt |
článek: | Hlavní |